ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٧      ساعت: ٠٩:٤٣        شماره خبر: ٩٨١٠٧          پرینت

نشست «بررسی تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» برگزار شد

نشست «تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» و رونمايی از ترجمه تاميل کتاب «زندگی و خدمات امام خمینی(ره)» در سریلانکا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران و نمایندگی جامعه‌ المصطفی‌ در سریلانکا، نشست «تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» و رونمایی از ترجمه تامیل کتاب «زندگی و خدمات امام خمینی(ره)» برگزار شد.

در این نشست که در رایزنی فرهنگی كشورمان و با حضور جمعی از ایرانیان مقیم و علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی برگزار شد، «طه مزمل»، «امین عزالدین»، «لافیر مدنی» و «زیاد محمد»، از اندیشمندان سریلانكایی سخنرانی كردند.

 

تأسیس حزب «کنگره مسلمین» در سریلانکا با تأثیرپذیری از انقلاب اسلامی بود

در ابتدا «طه مزمل»، نویسنده و فعال رسانه‌ای به ایراد سخنرانی پرداخت و طی آن گفت: افراد برجسته سیاسی در سریلانکا به واسطه نوع و سیستم آموزشی که در آن تحصیل و پرورش یافته بودند، فکر می‌کردند كه سیستم سیاسی و حکومتی غربی، بهترین و مؤثرترین شیوه برای حکومت كردن است. همزمان با این تفکر، میزان اطلاعات اسلام‌گرایان از سیستم و روش حکومتی اسلام نیز آنچنان وسعتی نداشت، ولی با طرح شدن نام ایران و انقلاب اسلامی و همچنین به پیروزی رسیدن آن، این رویه در مسلمانان به گونه‌ای دیگر شد.

وی افزود: با آغاز طرفداری جماعت اسلامی سریلانکا از انقلاب اسلامی، مردم و به ویژه جوانان با افق جدیدی روبه‌رو شدند و آشنایی با انقلاب و اهداف آن، بر هواداران انقلاب اعم از مسلمان و حتی برخی از غیرمسلمان تأثیر بزرگی به همراه داشت. سپس با تأسیس حزب «کنگره مسلمین» به رهبری «مرحوم اشرف»، تأثیر و بازتاب انقلاب اسلامی در سریلانکا بیشتر شد.

طه مزمل ادامه داد: متأسفانه تغییر در رهبری جماعت اسلامی و عدم ادامه راه رهبر قبلی و از سویی با از دنیا رفتن مرحوم اشرف، حزب کنگره نیز دچار تزلزل و تشتت آرا شد و می‌توان گفت كه به نوعی از آن شتاب اولیه در خصوص تأثیرگذاری سیاسی انقلاب اسلامی در سریلانکا کاسته شد، ولی به هرحال وقوع انقلاب اسلامی در ایران و پیام آن، تأثیر مهمی در دیدگاه مسلمانان در سریلانکا به خصوص افرادی که پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی تصور می‌کردند دیگر اسلام نمی‌تواند اقدام به تشکیل حکومت كند، داشته است و خواهد داشت.

 

«نه شرقی و نه غربی» مهم‌ترین تأثیر انقلاب اسلامی بر سریلانکاست

در ادامه امین عزالدین، روزنامه نگار و معاون سردبیر هفته‌نامه «دیلی سان» سریلانكا گفت: در زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران، جهان در دو قطب عمده شرق و غرب خلاصه می‌شد، ولی اما انقلاب اسلامی با طرح شعار «نه شرقی و نه غربی» موجبات زمینه‌سازی تغییرات عمده‌ای در جهان شد که با پیروز شدن آن، تغییرات مهمی نیز در جهان پدید آمد. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، دو اتفاق مهم یعنی تجاوز شوروی به افغانستان و امضای معاهده کمپ دیوید رخ داد و این سه اتفاق، منشأ بسیاری از تغییرات در جهان شدند.

وی مهم‌ترین تأثیر انقلاب اسلامی بر سریلانکا را طرح موضوع سیاست «نه شرقی و نه غربی» از سوی انقلاب اسلامی دانست و در این باره گفت: در آن ایام، سریلانکا از اعضای فعال جنبش عدم تعهد محسوب می‌شد و این سیاست اعلامی از سوی ایران برای بسیاری از مردم و مسئولین، اعم از مسلمان و غیرمسلمان بسیار خوش‌آیند بود.

 

همزیستی مسالمت‌آمیز پیام انقلاب اسلامی در سریلانكا

سپس «زیاد محمد»، فعال فرهنگی و رسانه‌ای در سخنرانی خود گفت: وقوع انقلاب اسلامی ایران در یک کشور مسلمان و شیعه مذهب و با تاریخ و تمدنی کهن رخ داده است، ولی ایرانیان به هیچ عنوان به دنبال حاکم کردن گفتمان شیعی در جهان اسلام نبودند و این موضوع را در عمل هم نشان داده‌اند. ایرانی‌ها به طور تاریخی اهل گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز در کشورشان و در روابط خارجی‌شان بوده‌اند، ولی معتقدند اگر در راه رساندن پیام انقلاب اسلامی به مردم جهان و به ویژه مستضعفین، موانع و تبلیغات دروغین به وجود نیاید، بسیاری از مردم جهان این منطق و رویه را خواهند پذیرفت و در این راه تلاش مسالمت‌آمیز هم می‌کنند.

وی ادامه داد: سریلانکا علیرغم سوءتبلیغات افراط‌گرایان، از تأثیرات انقلاب اسلامی بی‌بهره نبوده است، زیرا رویه ایران در حکومت‌داری بر پایه مبانی اسلام و داشتن تعامل مثبت و سازنده با جهان، پاسخ بسیار مناسبی است برای اکثریت غیرمسلمان در سریلانکا، که از رفتارهای افراط‌گرایانه برخی از مسلمانان در تعجب و حیرت هستند. تعامل و شیوه همزیستی ایران و انقلاب اسلامی می‌تواند آنها را مطمئن سازد که چنین تفکراتی به هیچ وجه با اسلام همخوانی نداشته و نخواهد داشت و اساساً از سوی یک تفکر ناب اسلامی هیچ خطری متوجه غیرمسلمانان نیست.

 

ایجاد آگاهی در مسلمانان و غیرمسلمانان، مهم‌ترین تأثیر انقلاب اسلامی در سریلانکا

سخنران آخر نشست لافیر مدنی، رئیس بنیاد هاشمی سریلانكا بود كه در آن گفت: مسلمانان سریلانکا همواره با سایر همکیشان خود در سایر بلاد اسلامی در تعامل بوده و حتی به سرنوشت آنها نیز بی‌اعتنا نبوده‌اند.

وی همچنین با طرح این پرسش كه انقلاب اسلامی چه تأثیر فرهنگی در سریلانکا داشته است؟ گفت: ایرانی‌ها در زمان پذیرش اسلام، فقط پیام اسلام را گرفتند، ولی به سبک و شیوه فرهنگ عربی درنیامدند. انقلاب اسلامی نیز چنین است و با «پیام و مفهوم» سر و کار دارد. این انقلاب برای بانوان سریلانکایی، پیام «حجاب» را آورد. این پیام سبب شد امروزه شاهد باشیم که زنان مسلمان در سریلانکا از نظر پوشش دارای یونیفورمی هستند که همه - اعم از مردم و مقامات دولتی- نیز آن را پذیرفته‌اند و غیرمسلمانان از چنین نوع پوششی احساس نگرانی هم ندارند.

وی افزود: تأثیر فرهنگی دیگر انقلاب اسلامی، ارائه تفسیر‌های عملی از برخی آیات قرآنی است؛ به طور مثال آیه‌ای که به صراحت، بشارت بر حکومت كردن مستضعفین بر جهان می‌دهد. با توجه به حمایت‌های انقلاب اسلامی از مستضعفین جهان، که فارغ از نگرش‌های دینی و مذهبی انجام می‌شود، می‌توان گفت انقلاب اسلامی، بیش از آن که تحول سیاسی مطلق باشد، انقلاب فکری و فرهنگی است که ریشه در مبانی قرآن دارد. انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از موضوع صبر و استقامت، که در فرهنگ قرآنی و اسلامی نیز بر آن تأکید شده است، عملاً نشان داد که با بهره‌گیری از این ابزار می‌توان بر مشکلات و توطئه‌ها فائق آمد.

لافیر مدنی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صدور بیانیه جدید رهبر انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) پس از طی كردن چهل سالگی انقلاب، که برای ادامه راه به منظور ورود به مرحله دوم صادر شده است، مهم‌ترین تأثیر فرهنگی انقلاب اسلامی را در سریلانکا، ایجاد آگاهی در بین مسلمانان و حتی غیرمسلمانان عنوان كرد.

در پایان این نشست از کتاب «زندگی و خدمات امام خمینی(ره)» «عبدالمرزوق»، از دانش‌آموختگان جامعه‌المصطفی به زبان تامیل ترجمه کرده است، رونمایی شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل